פונדקאות

תארו לעצמכם שהנסיונות שלכם להביא ילד לעולם היו עולים בתוהו, והייתם צריכים לערב גורם שלישי בעניין על מנת שהניסיונות האלו יצלחו. הסיטואציה הזו כמעט ובלתי נתפשת בהיגיון, נכון? אז זהו, שעבור אנשים רבים ועבור זוגות רבים הסיטואציה הזו היא המציאות היום יומית שלהם. הליך פונדקאות הוא אחד ההליכים שמערבים את אותו גורם שלישי שעליו אנחנו מדברים, והוא הליך שאליו פונים לא מעט אנשים שמגיעים מכל מיני קצוות באוכלוסיה. היות ומדובר על הליך רפואי מורכב, ועל הליך רגשי לא פחות מורכב, ראינו לנכון לתת לכם קצת פרטים מעמיקים עליו, כדי שאם אתם כבר ניגשים אליו, לפחות שתוכלו לדעת לקראת מה אתם הולכים. אז מהי פונדקאות? מי בדיוק צריך אותה? מי הן הנשים שמציעות את עצמן בתור אמהות פונדקאיות? בואו נבין את כל מה שחשוב לדעת בנושא הזה, על מנת שההליך יוכל להיות עבורכם אפילו קצת יותר קל.

מהי פונדקאות? רקע ומבוא

פונדקאות היא הליך שבמסגרתו אשה מסוימת נושאת את העובר עד לרגע הלידה, ולאחריו היא מוסרת את התינוק להורים המאמצים או הביולוגים שלו. כשמדברים על פונדקאות מדברים על שני סוגים שונים של פונדקאות:

1. הליך פונדקאות מלא, שבמסגרתו עוברת האם הפונדקאית טיפולי הפריה חוץ גופית, ואל רחמה מוחזרים עוברים שההרכב הגנטי שלהם אינו קשור אליה, כלומר הביצית שייכת לאישה אחרת והזרע שייך לגבר. התינוק שיוולד יימסר להוריו הביולוגים.

2. הליך פונדקאות חלקי, שבמסגרתו העובר שגדל ברחמה של האם הפונדקאית מורכב גנטית מהזרע של הגבר, ומהביצית שלה עצמה. כלומר, בהליך כזה מתפקדת האם הפונדקאית גם בתור נושאת העובר, וגם בתור אמו הביולוגית. גם בסוף הליך הריון זה יימסר התינוק לידי הוריו המאמצים.

פונדקאות – לפעמים יש תנור, אבל הוא לא ממש עובד

חשבו על סיטואציה שבה אתם רוכשים את כל המוצרים שאתם צריכים על מנת להכין עוגת שוקולד מפוארת. יש לכם שמנת, חלב, סוכר, קקאו, קוביות שוקולד, קמח וביצים, אתם מערבבים את כולם על פי המתכון בקערה גדולה, שופכים את התוכן של הקערה לתוך תבנית ומכניסים לתנור. אבל מה קורה אז? ובכן, אתם מגלים שהתנור לא עובד. העוגה לא תוכל להיאפות בצורה הזו, אבל אתם לא מרימים ידיים ופונים אל השכן, כדי להשתמש בתנור שלו, למרבה המזל, התנור שלו עובד מצוין, והעוגה שלכם מוכנה בדיוק כפי שרציתם. נשמע לכם כבר מוכר? אם עוד לא, בואו נשפוך אור על הנושא.

פונדקאות היא, בחלק מהמקרים, תוצר של חוסר תפקוד "התנור", כלומר הרחם של האישה. במקרים שבהם רחם האישה הוא רחם עוין, או שמסיבה רפואית כזו או אחרת הוא אינו יכול לשאת את העובר בתוכו, לגדל אותו ולדאוג לו, האופציה שתעלה על השולחן היא אופציה של פונדקאות.

פונדקאות עבור זוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים רבים, שמורכבים משני גברים, אינם נושאים בכל "תנור" שיכול לשמש אותם. המצרכים, כלומר הזרע, אמנם קיים, אך הוא לא יכול להיות שימושי בשום צורה. זוגות חד מיניים רבים פונים להליך של פונדקאות, שבמסגרתו מקבלת האם הפונדקאית תשלום עבור נשיאת העובר. גם כאן קיימות שתי האפשרויות שפירטנו קודם לכן, כלומר זוגות הגברים יכולים לבצע פונדקאות עם ביצית של אישה שתגדל איתם, בפורמט משפחתי של שלושה הורים, את התינוק שיוולד, או עם הביצית של האם הפונדקאית.

איך מתבצע תהליך הפונדקאות?

תהליך הפונדקאות הוא תהליך שמתאפשר בלא מעט ממדינות העולם, בעוד בחלקן ההליך הוא אסור, חלקן שמציבות תנאים לפונדקאות ועוד. הליך הפונדקאות דורש היערכות מוקדמת, כמו בדיקות גנטיות, על מנת להבטיח שהעובר יהיה בריא ותתקיים התאמה בין הנתונים האישיים, ההורמונלים והגנטיים של האישה הפונדקאית לבין הנתונים האישיים, ההורמונלים והגנטיים של העובר שיגדל בבטנה.

שלבי ההיערכות, אם כן, כוללים לא מעט בדיקות והליכים רפואיים, אך נוסף לכל אלו קיים גם הליך אופרטיבי, שדורש לפעמים שמירה של תאי הזרע ושל הביציות בתנאי מעבדה, הטסה שלהם ממקום למקום תוך שמירה על תנאי ההקפאה שלהם ועוד. מדובר על הליך שדורש היערכות בירוקרטית גדולה, וזוגות שניגשים להליך שכזה צריכים להגיע עם מלוא הסבלנות להליך.

האם הליך הפונדקאות הוא מובטח?

על אף תנאי הפתיחה השונים של הליך פונדקאות מהריון "רגיל" שמתקיים ממפגש מיני בין שני בני זוג הטרו סקסואלים, תנאי ההריון מבחינת ליווי, מעקב ובקרה הם תנאים זהים לחלוטין. לאורך כל הליך הפונדקאות צריכה האישה להיות בפיקוח של רופאים ואנשי מקצוע נוספים מעולם הרפואה, לעבור בדיקות דם ובדיקות נוספות לפי הנדרש, ולהתנהל בצורה שתגן על העובר לאורך כל תקופת ההריון, החל מצעדים כמו הימנעות מעישון, אכילה מסודרת, ביצוע פעילות גופנית כנדרש והקפדה על כל הוראה אחרת מצד הרופאים המטפלים. כמובן שכמו בכל הריון אחר, גם כאן הליך הפונקדאות הוא אינו מובטח, ולצערנו לא פעם מתרחשות הפלות.

עבור הליך הפונדקאות מקבלת האם הפונדקאית תשלום, שמגיע ברוב המקרים למאות אלפי שקלים, ולפעמים אף יותר.

כיצד להפוך את ההליך הפונדקאי להרבה יותר אמין ובטוח?

היות וההליך הפונדקאי דורש לא מעט היערכויות רפואיות וטיפולים, יש לבחור בצורה קפדנית וטובה את הקליניקה שתבצע את הטיפולים, בין אם מדובר על טיפולי הזרעה, טיפולי הפריה חוץ גופית ועוד. רק קליניקה מקצועית שיודעת להתנהל עם הטיפולים האלו בצורה מיומנת, היא קליניקה שתוכל להפוך את ההליך הפונדקאי להרבה יותר נעים ובטוח.

לפני בחירת הקליניקה שתלווה אתכם בהליך הפונדקאות, כדאי לבדוק כמה קריטריונים חשובים, אז בואו נכיר אותם מקרוב.

מקצועיות, שירות, הצלחות – מילות המפתח בבחירת קליניקה לתחילת הליך פונדקאות

הליך הפונדקאות מביא איתו, גם ככה, לא מעט קשיים רגשיים וגופניים, ולכן ככל שניתן להקל עליו ולהפוך אותו לפשוט יותר – מומלץ לעשות זאת בדיוק כך. קיימים קריטריונים שאסור לוותר עליהם בשום פנים ואופן בבחירת הקליניקה לתחילת הליך הפונדקאות, ואלו הם:

1. מקצועיות – הקליניקה חייבת להחזיק ברמת המקצועיות הגבוהה ביותר שיש. קליניקה בלתי מקצועית, שחוות הדעת עליה מעידות על התנהלות רשלנית ולא איכותית, היא קליניקה שלא כדאי לבחור בה להליך בשום פנים ואופן.

2. שירות – היות והליך הפונדקאות הוא הליך מורכב מכל כך הרבה בחינות, השירות של הרופאים המטפלים צריך להיות ללא דופי. שירות אישי, שיכול להעניק מענה מהיר וזמין, שנותן יחס אישי יוצא דופן ועוד, הוא שירות שמעיד על קליניקה שאפשר לסמוך עליה בכל שלב.

3. הצלחות – סיפורי ההצלחה של הקליניקה הם קריטיים לבחירת הקליניקה. במידה ומדובר על קליניקה שהובילה מטופלים רבים להצלחות, תוכלו לבחור בה בראש הרבה יותר שקט, ולדעת שאתם נמצאים בידיים טובות משלבי ההתחלה ועד הסיום.

פרופ' אדריאן שולמן – לטיפולים מקצועיים ואיכותיים

פרופ' אדריאן שולמן מציע קליניקה מקצועית, מומלצת וזמינה ביותר עם טיפולים רבים שיהפכו את הליך הפונדקאות להרבה יותר פשוט, נעים ויעיל. פרופ' אדריאן שולמן הוא שם דבר בעולם ההפריה החוץ גופית, הגניקולוגיה, טיפולי הפוריות ועוד, ולכן הוא יכול להפוך גם את החיים שלכם להרבה יותר פשוטים בהקשר הפונדקאות. פנו אליו עוד היום ותהנו מתוצאות.