טיפולי פוריות

בתהליך ההפריה הטבעית מתפתחים בשחלה זקיקים המכילים ביציות, כל חודש יתפתח בשחלה זקיק אחד עיקרי וממנו תשתחרר הביצית. 
בזמן יחסי מין יכנסו תאי זרע לרחם ומשם לחצוצרה, בזמן הביוץ תאסוף החצוצרה את הביצית וזו תופרה ע"י אחד מתאי הזרע שבחצוצרה.
כ- 15% מהזוגות סובלים מבעיית פריון, מתוכם כ- 40% על רקע גורם נקבי, כ- 30% על רקע גורם זכרי ואצל כ- 10% הגורמים משותפים לשני בני הזוג. ל- 20% מאלו הסובלים מבעיית פריון, אין ממצא חריג בברור והם מוגדרים כסובלים מהפרעת פריון מסיבה לא ידועה.
במרפאתנו אנו נותנים מענה לכל קשת הפרעות הפריון ולאחר אבחון מסודר יותאם טיפול אישי לבני הזוג.
אבחון הפרעת הפריון כולל מספר שלבים:
1. ראיון רפואי עם המטופלת/ בני הזוג לגבי הרקע הרפואי הכללי, ההיסטוריה גינקולוגית, מילדותית והפרעת הפריון.
2. בדיקה גינקולוגית ואולטרא סאונד.
3. נוודא כי המטופלת עברה משטח מצוואר הרחם (PAP Test), ובדיקת שד.
4. שני בני הזוג יבצעו בדיקות מכינות לקראת הטיפול כולל בדיקות איידס, צהבת מסוג ב' ו ס' ו שלילת סיפיליס.
5. ברור ממוקד פריון הכולל פרופיל הורמונלי בוסת, ברור ביוץ, בדיקת זרע וצילום רחם. לפי הצורך ניתן לבצע בדיקות נוספות כמו היסטרוסקופיה (הסתכלות לחלל הרחם), לפרוסקופיה (הסתכלות על הרחם החצוצרות והשחלות), הידרוסונוגרפיה (הערכת חלל הרחם בבדיקת אולטראסאונד תוך הזרקת נוזל לחלל), אולטראסאונד תלת- מימד ועוד.
לאחר האבחון יבחר הטיפול המתאים, הטיפולים העיקריים הם:
1. גרימת ביוץ לנשים עם מחזור לא סדיר והפרעת ביוץ.
2. הגברת ביוץ והזרעה בזוגות הסובלים מהפרעה קלה- בינונית בזרע או הפרעת פריון מסיבה לא ידועה.
3. הפריה חוץ גופית.
4. הפריה חוץ גופית עם הזרקת זרע לביצית (icsi) במטופלים עם הפרעה קשה בזרע.
5. חיפוש זרע באשך במטופלים עם חסר זרע מוחלט (TESE או TESA).
6. תרומת ביציות.
7. פונדקאות.
8. שימור פוריות 
9. השבחה והזרעה

לקראת הפגישה הראשונה במרפאת הביאו עמכם את כל החומר הרפואי הקיים ברשותכם כולל מסמכים הקשורים בניתוחים ואשפוזים קודמים, בדיקות דם ובדיקות אחרות שבוצעו טרם הגיעכם למרפאה. במידה ויש, הביאו בבקשה גם מסמכים הקשורים בבריאותכם הכללית וגם מסמכים הקשורים בברור הפריון או בטיפולי פריון שבוצעו עד כה. 
בביקורכם הראשון במרפאה תפגשו את המזכירה אשר תפתח לכם גיליון רפואי.
לאחר המפגש הראשון עם פרופ שולמן תפגשו עם אחת מ"עוזרת הרופא" אשר בצוות המרפאה ותקבלו ממנה הנחיות איפה ואך לעשות כל הבדיקות החסרות לפני תחילת הטיפול והסבר לגבי טפסי ההתחייבות שיש להביא עבור הטיפול שיבוצע. בנוסף במידה ופרופ' שולמן קבע תכנית טיפול של הפריית חוץ גופית יהיה עליכם לפתוח תיק ביחידה להפריה חוץ גופית (בי"ח אסותא) ולתאם פגישה עם האחות להדרכה לקראת התחלת טיפול.
צוות המרפאה יהיה לצדכם לאורך כל הטיפול, ידריך אתכם, יענה לשאלותיכם וילווה אתכם בשלבי הטיפול השונים. ננהל אתכם שיחות על הציפיות מהטיפול, חרדות וקשיים שמלווים את הטיפול ודרכים להתמודדות.

לאחר שהושלם הברור הרפואי של בני הזוג, יבחר טיפול בהתאם לאבחנה:
הפרעת ביוץ (מחזור לא סדיר, שחלות פוליציסטיות) 
הטיפול הראשון (מלבד דיאטה בנשים עם עודף משקל), הינו בכדורי איקקלומין.
איקקלומין הוא כדור הניתן החל מיום ה 4-5 למחזור הוסת, למשך חמישה ימים. במקרים מסויימים ניתן להקדים ולהתחיל ביום 2 או 3 למחזור או לדחות ולהתחיל ביום 6 או 7 למחזור. החל מיום 12-15 למחזור הוסת נעקוב אחר התפתחות הזקיק ועם הבשלתו, ננחה את בני הזוג בקיום יחסי מין מתוזמנים. 
במידה והושג ביוץ בעקבות מתן איקקלומין, ניתן לחזור על הטיפול במשך 3 עד מקסימום 6 חודשים. במקרים מסויימים יש צורך בשינוי מינון . 
מטופלת שלא הגיבה לאיקקלומין או שלא הצליחה להרות למרות ביוץ יעיל, תמשיך בטיפול במינון נמוך של גונטרופינים* (FSH), כדי ליצר זקיק וביצית בשלה. הטיפול מתחיל בד"כ ביום השלישי לוסת, בהזרקה יומית של FSH, תוך מעקב אחר התגובה השחלתית באמצעות בדיקות דם הורמונאליות ובדיקות אולטראסאונד. כאשר יתפתח זקיק בשל, יוזרק אוביטרל ויתוזמנו יחסי מין. במקרים של זרע לא מושלם, ניתן להוסיף גם הזרעה תוך רחמית.
הפרעת פריון מסיבה לא ידועה
הטיפול בהפרעת פריון מסיבה לא ידועה ובמקרים של הפרעה קלה בפוריות הגבר, מבוסס על הגברת ביוץ והזרעה, הפגשה של יותר ביציות עם יותר זרעונים בתזמון מושלם.
הגברת ביוץ מבוצעת בד"כ באמצעות הזרקה יומית של זריקות FSH תוך מעקב אחר התגובה השחלתית. כאשר הזקיקים בשלים, המטופלת תקבל זריקת אוביטרל ותוזמן הזרעה תוך רחמית. 
כיון שבטיפול הורמונלי יש לפעמים יותר מזקיק אחד, עולה הסיכוי לריבוי עוברים (תאומים, שלישיות..) וגם לגירוי יתר שחלתי.

בשנת 1978 נולדה בבריטניה לואיז בראון, ילדת הפריית המבחנה הראשונה, אז הוצע הטיפול החדשני כפתרון להפרעת פריון מכנית- חצוצרות חסומות.
במשך הזמן טכניקות הטיפול ב"הפריה חוץ גופית" התפתחו ומאפשרים טיפול מוצלח ב מצבים נוספים של ליקויי פוריות.
מהן הסיבות שבגללן יופנו בני הזוג לטיפולי הפריה חוץ גופית?
במקרים רבים מופנים בני הזוג ישירות לטיפולי הפריה חוץ גופית הח"ג מבלי לעבור קודם טיפולי פריון רגילים:
1. הפרעת פריון מכנית (חצוצרות חסומות).
2. הפרעה קשה בפוריות הגבר.
במקרים אחרים יופנו בני הזוג לטיפולי הפריה חוץ גופית לאחר כשלון מספר טיפולים רגילים:
1. הפרעת פריון מסיבה לא ידועה.
2. הפרעת ביוץ.
3. אנדומטריוזיס (אם חמור, הפניה ישירה להפריה חוץ גופית).
4. הפרעות קלות – בינוניות בפוריות הגבר.
קיימים גם מצבים מיוחדים הקשורים בטיפולי הפריה חוץ גופית:
1. תרומת ביצית.
2. פונדקאות.
3. אבחון גנטי טרום השרשתי.
4. שימור ביציות ועוברים.

קיימים פרוטוקולים טיפוליים רבים אולם מרביתם מבוססים על עיקרון דומה, הגברת ביוץ ויצירת מספר זקיקים בשחלה ובמקביל מניעת ביוץ מוקדם. בין הפרוטוקולים הנפוצים לציין 
הפרוטוקול הארוך, בו גורמים לדיכוי של המערכת ההורמונלית של האישה ולאחר כשבועיים של דיכוי, יוצרים מספר זקיקים ע"י הזרקת תרופות המכילות הורמון FSH. כאשר הזקיקים מבשילים גורמים לביוץ וקצת לפני שהביוץ יתרחש שואבים את הנוזל שבזקיקים מתוך השחלה; הפרוטוקול הקצר, בו מתחילים עם גירוי השחלות ע"י הזרקת תרופות המכילות הורמון FSH וכעבור מס ימים בתזמון מדויק מתחילים בזריקות למניעת ביוץ לא מבוקר. בשני הפרוטוקולים העיתוי לשאיבת הביציות דומה, זקיקים מובילים בשחלות בקוטר שבין 17-20 ממ. שאיבת הזקיקים מהשחלה מתבצעת באמצעות מחט המחוברת למכשיר אולטראסאונד וגינלי, המטופלת עוברת הרדמה כללית או מקומית שבמהלכה דיקור ושאיבה של הזקיקים בשחלה דרך כיפת הנרתיק. לאחר השאיבה, במעבדה, מופרדות הביציות מנוזל הזקיק ומופגשות עם זרע הבעל. ביחד מועברים ל"אינקובטור" בו מצפים להתפתחותם התקינה של העוברים.
למחרת שאיבת הביציות ניתן לראות את הביציות המופרות.
במידה ויש הפרעה קשה בפוריות הגבר והזרע אינו צפוי להפרות את הביציות באופן טבעי, מזריקים לכל ביצית זרע בודד (מיקרומניפולציה או ICSI).
יומיים לאחר שאיבת הביציות, יום לאחר שנצפו הביציות המופרות, ניתן לראות במיקרוסקופ כי הביצית התחלקה והפכה לעובר בן 2-4 תאים.
שלושה ימים לאחר שאיבת הביציות ניתן לראות עובר בן 4-10 תאים וחמישה – שישה ימים לאחר שאיבת הביציות ניתן כבר לראות בלסטוציסט שהוא עובר מפותח בן עשרות תאים. 
לציין שבכל משך הזמן שהעוברים מתפתחים במעבדה הם נבדקים בפרקי זמן קבועים ומקבלים "ציון" שמאפשר לדרגם לפי קריטריוני איכות. 
החזרת העוברים מתבצעת 2-6 ימים לאחר שאיבת הביציות. בדרך כלל עובר 1 או מקסימום 2 עוברים ( בעלי הציון הגבוה) נבחרים לצורך העברתם לחלל הרחם. 
החזרת העוברים הינה ללא הרדמה ואינה כואבת, היא מזכירה הזרעה ובעצם זוהי בדיקה גינקולוגית שבמהלכה מוכנסת קשית עדינה לרחם, דרכה מוכנסים העוברים בעדינות לחלל הרחם.
לאחר ההחזרה ולפעמים כבר לאחר השאיבה, תקבל המטופלת תמיכה הורמונלית בכדורים או בזריקות, 12 ימים לאחר החזרה תבוצע בדיקת הריון כדי לדעת האם הטיפול הצליח.
במידה ולאחר החזרת העוברים נותרו עוברים בעלי דירוג התפתחותי מספק, הם יוקפאו וניתן יהיה להשתמש בהם בהמשך. את העוברים הקפואים ניתן להחזיר לרחמה של האישה לאחר הכנה הורמונלית או ללא הכנה הורמונלית תוך מעקב אחר זמן הביוץ.

 1. בני הזוג כבר השלימו את הברור, פרופ שולמן קבע להם פרוטוקול טיפול ונתן מרשמים,
 2. בני הזוג קבלו הדרכה לגבי הפרוטוקול ורכישת התרופות  .
 3. יש לברר שטופס בקשה לקופת חולים הוגש והתקבל אשור מימון הטיפול ע"י הגורם המבטח (בדרך כלל קופת החולים אליה מבוטחת המטופלת).
 4. ביום הראשון של הוסת את מתקשרת למרפאה ובמידת האפשר שולחת גם מייל (info@adrianshulman.co.il) ומודיעה על קבלת וסת וממתינה לקבל אשור להתחלת טיפול. במקרים שקיבלה מראש אשור להתחיל טיפול , יכולה להסתפק בהשארת הודעה על כך שקיבלה מחזור, באיזה יום ושמתחילה טיפול לפי התוכנית.
 5. ביום החמישי או השישי להזרקה (על פי ההנחיות שקיבלה), יש לבצע בדיקות דם ואולטרסאונד למעקב זקיקים רצוי לבצע את הבדיקות באסותא רמת החייל תוצאות הבדיקה יגיעו  למרפאה ישירות במידה ואין אפשרות לבצע  באסותא  ובחרת לבצע אותם במרפאת האם שלך יש לשלוח את התוצאות הן למרפאה והן לבי"ח אסותא מיד עם קבלת התוצאות.
  אסותא: ivf@assuta.co.il
  מרפאה: info@adrianshulman.co.il   או בפקס: 03-6474098
 6. לאחר קבלת התוצאות בשעות אחר הצהרים צוות המרפאה יחזור טלפונית או במייל עם הנחיות להמשך הטיפול.
 7. בשלב זה יתכן והמינון שקיבלת ישתנה, יעלה או ירד; יתכן ותתחילי תרופות חדשות שלא השתמשת בהן עד כה. עלייך לדעת שבמשך הטיפול תדרשי לעשות מספר פעמיים בדיקות דם ואולטרא סאונד לניטור התקדמות הטיפול ובעקבות התוצאות יתכן שגם סוג התרופות וגם המינונים ישתנו על פי שיקול הדעת של הרופא.
 8. בדרך כלל כאשר הזקיקים המובילים יהיו בקוטר של 17-20 מ"מ. ובתנאי שגם בדיקת הדם מתאימה, תקבלי הודעה על מועד השאיבה.
 9. האחות של היחידה להפריה חוץ גופית  מאסותא  תיצור איתך קשר ותמסור את השעה המדוייקת שעליך לקבל את הזריקה ובנוסף תודיע לך באיזה שעה צפוייה שאיבת הביציות ומה הצעדים המקדימים שיש לנקות כולל ממתי להיות בצום (בלי אוכל ובלי שתייה), ומתי להגיע לבית החולים וכמובן הסבר על אופן מתן דגימת הזרע .
 10. ביום השאיבה את מגיעה לבית החולים בשעה שיבקשו ממך ובצום מוחלט (אוכל ושתייה) של 6 שעות לפני השעה של הפעולה (שאיבת ביציות).
 11. בבית החולים את פונה למשרד ואחר כך למחלקה לאחיות.
 12. הבעל נותן דגימת זרע במקום (לפי ההנחיות שתקבלו מאחיות היחידה) או במקרים מסויימים יכול בן בזוג להביא דגימת זרע שניתן בכלי סטרילי עד שעה לפני בואו ליחידה. בכל מקרה, רק הבעל בעצמו מוסר את הזרע לאחיות.
 13. האחות תכניס את המטופלת לחדר ניתוח, שם תפגוש גם את אחות חדר ניתוח, את הרופא המרדים, את האמבריולוגית וכמובן את הרופא שיבצע את שאיבת הביציות. בחדר ניתוח יוודאו את פרטיה האישיים של המטופלת, את השעה בה נלקחה זריקת האוביטרל וישאלו אותה שאלות שונות לגבי בריאותה ורגישות לתרופות.
 14. בחדר ניתוח, לאחר הכנסת עירוי מוחדרים חומרי הרדמה לווריד, לאחר שהמטופלת מורדמת מתבצעת שאיבת הביציות דרך הנרתיק באמצעות מחט המחוברת למתמר האולטראסאונד הוגינלי. הנוזל שנשאב מועבר ישירות למעבדה ושם מחפשים את הביציות בתוך הנוזל. בגמר השאיבה המטופלת מתעוררת, ההתעוררות נעימה בד"כ.
 15. לאחר התאוששות של שעות ספורות את תשוחררי לביתך.
 16. לפני שאת עוזבת המחלקה האחות תיתן לך הסברים והדרכה כיצד  לנהוג בהמשך, בבית, איזה סוג תמיכה לקבל ( להתחיל תמיכה בפרוגסטרון נרתיקי החל מיום לאחר השאיבה אנדומטרין, קרינון, אוטרוגסטן).
 17. לאחר השאיבה יתכן שתרגישי כאבים בבטן תחתונה. מותר לטפל במשככי כאבים ומומלץ לשתות היטב. במקרה של כאבי בטן קשים,
 18. בטן נפוחה במיוחד, חולשה, סחרחורת או קושי במתן שתן יש לפנות למרפאה או במקרה שאין מענה או שהכאבים מאוד עזים יש לפנות למיון נשים הקרוב לביתך.
 19. למחרת השאיבה אחות יחידת IVF בבי"ח אסותא תתקשר למסור לכם את מס ההפריות  ותזמן אותך ואת בן זוגך להחזרת העוברים.
 20. החזרת העוברים מתבצעת בימים 2,3,5, או 6 לאחר השאיבה בתאום מלא עם פרופ. שולמן.
 21. ביום ההחזרה תגיע ליחידה ותונחי ע"י האחות מה עליך לעשות לקראת החזרת העוברים. (בדרך כלל תתבקשי לשתות 4-6 כוסות מים במטרה למלא חלקית את שלפוחית השתן כדי להקל על ההחזרה ולאפשר הסתכלות טובה על הרחם   במתמר האולטראסאונד הבטני.
 22. בחדר ההחזרות יוודא הצוות את פרטיה המדויקים שלך ותחתים אותך על הסכמה להחזרת עובר(ים) לרחם.
 23. מספר העוברים שיוחזר לרחם תלוי בגורמים רבים כולל גיל האישה, מספר הניסיונות שביצעה עד כה ואיכות העוברים.
 24. לאחר התייעצות עם צוות המעבדה, פרופ' שולמן, ימליץ לך ולבעלך כמה עוברים להחזיר.
 25. החזרת העוברים דומה לבדיקה גינקולוגית רגילה תוך שימוש במפסק (ספקולום) ובמקביל הסתכלות על הרחם באולטראסאונד בטני. צוות המעבדה יטעין את העוברים בצינורית מיוחדת, דקה ועדינה וזו תוכנס לרחם תוך כדי הסתכלות באולטראסאונד. כשהצינורית עם העוברים תגיע למקומה המדויק, ישוחררו העוברים לחלל הרחם.
 26. לאחר ההחזרה את ממשיכה לקחת תמיכה של פרוגסטרון לנרתיק, לפעמים יבקשו ממך לקחת תרופות נוספות לפי שיקול הדעת המקצועית של פרופ שולמן.
 27. שניים עשרי ימים לאחר ההחזרה עלייך לבצע בדיקת דם להריון.
 28. אם הבדיקה חיובית, מבקשים לחזור עלייה כעבור יומיים שלושה כדי להבטיח התקדמות תקינה של ההריון הצעיר.
 29. לאחר 2 בדיקות עוקבות להריון תקינות עלייך לקבוע תור במרפאה לאולטרא סאונד ראשון להריון (בדרך כלל כעבור שבועיים). בכל הזמן הזה תדרשי להמשיך עם תמיכה של פרוגסטרון לנרתיק.
 30. במידה והבדיקה שלילית, עליך לצור קשר עם המרפאה.
 31.  
במהלך הטיפול משתמשים בתרופות למטרות שונות:
 • תרופות הגורמות להתפתחות הביצית והזקיק או ליצירת מספר ביציות.
 • תרופות המונעות ביוץ מוקדם בעת הטיפול.
 • תרופות לגרימת ביוץ.
 • תמיכה הורמונלית לאחר החזרת העוברים.
תרופות הגורמות להתפתחות הביצית והזקיק או ליצירת מספר ביציות
 • איקקלומין– כדור לתיקון חוסר ביוץ או הפרעת ביוץ (שחלות פוליציסטיות, מחזור וסת לא סדיר), הכדור ניתן בד"כ החל מהיום החמישי לוסת למשך 5 ימים. תרופה זו היא קו הטיפול הראשון בהפרעת ביוץ ובדרך כלל אינה בשימוש בטיפולים מורכבים יותר כמו הפריה חוץ גופית.
 • FSH – הורמון הקיים בגוף (ראשי תיבות של Follicle Stimulating Hormone, הורמון מגרה זקיקים) ותפקידו לגרום ליצור הזקיק והביצית בכל חודש. התרופות השונות המכילות FSH ואו LH נקראות גם "גונדוטרופינים". מטופלת עם הפרעת ביוץ מזריקה FSH כדי לגרום להתפתחות זקיק וביצית, בהפרעות פריון אחרות ובהפריה חוץ גופית נוכל בעזרת מינון גדול יותר של FSH ליצור מספר זקיקים וביציות. התרופה הראשונה יוצרה משתן של נשים בגיל הבלות ונקראה "פרגונל", גם היום יש תרופה דומה בשם מנוגון – Menogon ותרופה דומה ומזוקקת בשם –Menopur . התכשירים המיוצרים משתן מכילים נוסף ל FSH גם LH או הורמון של הריון HCG. בשנים האחרונות מיוצר FSH בהנדסה גנטית וקיימים מוצרים המכילים FSH טהור שיוצר במעבדה, ללא LH. בספרות הרפואית יש חילוקי דעות לגבי הצורך ב LH במהלך טיפולי פריון ובפרוטוקולים טיפוליים רבים יש שילוב של תרופות בלי ועם LH. התרופות המכילות FSH טהור נקראות Gonal-F ו- Puregon ומצוידות ב"עט" להזרקה עצמית. קיימות גם תרופות המיוצרות בהנדסה גנטית המכילות LH בלבד- Luveris ו/או FSH ו LH מהנדסה גנטית- Pergoveris. Elonva היא תרופה המכילה FSH בשחרור ממושך וזריקה אחת מחליפה 5-7 ימי הזרקה יומית.

  תרופות המונעות ביוץ מוקדם בעת הטיפול

  בחודש ספונטני ללא טיפול, יתפתח ביוץ בתגובה להפרשת  LH מבלוטת יותרת המח. חלק מתרופות הפריון מיועדות לדכא את הביוץ המוקדם ע"י מניעת הפרשת LH.קיימים שני סוגים עיקריים של מדכאים כאלו: GnRH agonists – תרופה למניעת שחרור LH מבלוטת יותרת המח כדי למנוע ביוץ מוקדם; קיימים פרוטוקולים שונים לטיפול אך בד"כ מתחילים להשתמש בה כשבוע לפני הוסת הצפוי וממשיכים עד סמוך לשאיבת הביציות. הדיכוי המצופה מגיע לאחר כ 10-14 ימי שימוש ורק אז מתחילים במקביל גם בהזרקת גונדוטרופינים. המוצר הנפוץ בשימוש נקרא דקפפטיל – Decapeptyl , תרופה זו מופיעה בזריקה אחת 3.75 מ"ג בעלת אפקט דיכוי ממושך (יותר מחודש) או בזריקות יומיות תת עוריות במינון 0.1 מ"ג ליום. תרופות דומות לדקפפטיל קיימות גם במשאפים לאף ובד"כ יש צורך ב 2-3 שאיפות כפולות ליום, המשאפים שבשימוש הם Suprefact ו Synarel. GnRH antagonists – תרופה הגורמת לדיכוי מיידי של הפרשת LH מבלוטת יותרת המח וכך מונעת ביוץ מוקדם; בד"כ מוסיפים את התרופה לאחר מספר ימי הזרקה של גונדוטרופינים, בזמן בו עלול להופיע ביוץ עצמי. קיימות 2 תרופות דומות למטרה זו Cetrotide ו Orgalutran. תרופות לגרימת ביוץ: לאחר גירוי השחלות, כאשר הזקיקים בשלים, יש לגרום לשחרור הביצית מהשחלה. במחזור טבעי יש עלייה חדה בהורמון LH אשר גורמת לביוץ כ 36-48 שעות לאחר מכן. בטיפולי פריון משתמשים בהורמון של הריון HCG אשר דומה מאד ל LH כדי לגרום לביוץ. קיימים שני תכשירים לגרימת ביוץ:
    • Ovitrelle– הורמון הריון המיוצר בהנדסה גנטית, מוכן במזרק, נשמר בקירור ומוזרק תת עורית.
    • Pregnyl מיוצר משתן של נשים הרות, נשמר בקירור עד ההזרקה ומוזרק לשריר.
  תרופות לתמיכה לאחר החזרת העוברים: לאחר הביוץ הופך הזקיק ל"גופיף צהוב", מפריש פרוגסטרון ואסטרוגן וכך מכין את רירית הרחם לקליטת ההיריון. אם אין הריון ה"גופיף הצהוב" מתנוון וכתוצאה מכך מתפרקת רירית הרחם ומופיע וסת. בגלל התרופות הגורמות לדיכוי ביוץ בטיפולי הפריה חוץ גופית ובגלל ההורמונים הגבוהים במהלך הטיפול, יתכן מצב בו ה"גופיף הצהוב" לא יקבל תמיכה הורמונלית מספקת ויפסיק להפריש פרוגסטרון לפני הזמן. כדי להבטיח תמיכה הורמונלית מספקת עד לתשובת בדיקת ההריון ובמידת הצורך גם בתחילת ההריון, יש צורך בתמיכה חיצונית. התמיכה ההורמונלית ניתנת בשתי צורות:
    • תמיכה בעזרת זריקה נוספת של הורמון הריון HCG אשר מעורר את הגופיף הצהוב להפרשת פרוגסטרון ואסטרוגן. השיטה אינה מתאימה למקרים בהם נשאבו ביציות רבות כיון שאז יש עלייה בסיכוי לגירוי יתר שחלתי.
    • תוספת פרוגסטרון לנרתיק, קיימים מספר תכשירים:
  Crinone Gel  ג'ל להחדרה לנרתיק, 1-2 פעמים ביום.       Endometrin – טבליות להחדרה לנרתיק, 2-3 פעמים ביום. Utrogestan – טבליות להחדרה לנרתיק, 2-3 פעמים ביום. לעיתים מוסיפים לתמיכה גם תחליפי אסטרוגן בכדורים לבליעה (פרוגינובה, אסטרופם).

אזוספרמיה- היעדר תאי זרע בנוזל הזירמה.
איקסי (ICSI) – הפריה חוץ גופית בשיטת המיקרומניפולציה בה מוזרק זרעון בודד אל תוך הביצית.
איקקלומין- כדורים לגרימת ביוץ.
אנדומטריוזיס- גדילת רירית הרחם (האנדומטריום) מחוץ לחלל הרחם, הרירית צומחת בד"כ בחלל האגן סמוך לרחם ולשחלות. אנדומטריוזיס מופיע בדרגות חומרה שונות ועלול לגרום לכאבים חזקים בוסת, לכאבים ביחסי מין ולהפרעת פריון.
אדנומיוזיס- חדירה של רירית הרחם לתוך שריר הרחם.
אינקובטור- תא גידול בעל תנאים מבוקרים של חום, לחות וגזים, המאפשר גידול עוברים מאז השאיבה ועד החזרתם לרחם, בתנאים אופטימליים.
אמבריוסקופ- אינקובטור משוכלל המכיל מצלמה רגישה אשר מצלמת את העוברים במהלך התפתחותם ומאפשרת ניתוח מדויק של התפתחות העובר והערכת איכותו.
בדיקת זרע- בדיקה של נפח הזרע, ריכוז הזרעונים, תנועתיות ומורפולוגיה (צורה תקינה), הזרע ניתן באוננות לאחר 3-5 ימי התנזרות. 
ביוץ- יציאת הביצית מתוך הזקיק שבשחלה, בד"כ ביום 12-18 למחזור החודשי, הביצית תיאסף לחצוצרה ושם תופרה ע"י הזרע.
גונדוטרופינים- הורמונים (FSH ו-LH ) המיוצרים ע"י בלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה), או תרופות הורמונליות המבוססות על הורמונים אלו. שימוש בהורמונים אלו נועד לעורר את השחלה לייצר בעת ובעונה אחת מספר זקיקים המכילים ביציות.