הפריה חוץ גופית – IVF

מדינת ישראל נחשבת למעצמה בתחומי הפוריות ביחס לגודל האוכלוסייה, ו30 אלף מחזורי הפוריות המתבצעים בישראל כל שנה עבור טיפולי הפריה חוץ גופית אכן מעידים עליה ככזאת. אך הפריצה חוץ גופית-IVF היא בכלל המצאה של שני ממציאים ממוצא בריטים אי שם אמצע שנות השבעים, ומדענים אלו הצליחו לממש את הרעיון כאשר ב25 ביולי 1978 נולדה תינוקת המבחנה הראשונה בעולם. פרוצדורה זו נעשית ע"י גבי צלחת פייסטרי, כאשר האישה עוברת טיפולים שאמורים לעודד פוריות ובסיומם נשאבים ממנה מספר ביציות מוגדל יותר. לאחר מכן מצרפים את הזרע המבוקש(של האב/תרומה) ולאחר כמה ימים מושתלים שניהם אל רחם האם. כמובן שטיפול זה לוקח כמה שלבים, יחד עם זאת הוא גם כן מוגבל למספר הפעמים שבו ניתן להשתמש בו ועל כן יש על הליך זה תהליך קפדני של מעקב. 

התנאים לטיפול בהפריה חוץ גופית- IVF

הליך של הפריה חוץ גופית עלול לקחת זמן ולהשפיע על המטופלת גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית, לכן ברוב המקרים יוגבלו מחזורי הטיפול לאחר 8 טיפולים או במידה והמטופלת עברה ארבעה מחזורי טיפול שהובילו לעוברים שאינם תקינים. במידה ואכן עבר המטופלת את מספר מחזורי הטיפול, יערך דיון מקצועי מטעם הרואים המטפלים אשר ישקלו בו את המשך הטיפול בהליכים שונים אותם אפשר לקחת. יחד עם זאת על פי נתונים סטטיסטים הקושי להכנס להריון מתחלק שווה בשווה בין הגבר לאישה, כאשר ב40 אחוז מהמקרים בעיות הפוריות יהיו חלקו של הגבר ו40 אחוזים עלולים להיות בעיות פוריות שאובחנו אצל האישה. 20 האחוזים שנותרו עדיין נחשבים בקרב לא מעט החוקרים כ"תעלומה" או כסיבה שאין תשובה לגביה. עם זאת הבחירה בטיפולי הפריה חוץ גופית-IVF למרות זאת כחלק מסל האפשרויות הניצבות בפני הזוג, ההליך הראשוני שיוצע יהיה הריון בעזרת תמיכה של הורמונים לאישה. לאחר מספר מחזורים של טיפול הורמונאלי או במידה והמטופלת בעלת ביוץ נמוך או כזה שאינו קיים בכלל, עלול הרופא להמליץ על התחלה של טיפול בהפריה חוץ גופית. אך חשוב לזכור כי בישראל טיפולי הפריה מאושרים לזוגות הרוצים להביא ילד שני או ראשון, וגם זה נעשה על פי מספר הטיפולים שעברו. במקרה של נשים עד גיל 54 יינתן אישור להליך מסוג זה, במידה ויש תרומה של ביציות, וגם במקרים של ביציות תקינות מוגבל הטיפול עד לגילאי 45 אצל נשים. 

In vitro fertilization step-by-step method. Artificial pregnancy with modern technology. Insemination process. Isolated illustration in cartoon style

בדיקות שיש לעבור לפני טיפול הפריה חוץ גופית

1.איסוף כל מידע קודם של טיפולים בפריון או סיבוכים של טיפול דומה

2.כחלק מהליך נבדק גם הזרע של בן הזוג/בעל, והוא יועבר לבדיקה מעמיקה על מנת לוודא ספירה תקינה ועוד.

3.על מנת לעבור טיפול זה יש גם לשלול מחלות זיהומיות וכרוניות

4.בדיקת פרופיל הורמונלי ביום ה 3 או 5 של המחזור

5.בדיקות משלימות לאישה כמו צילומי רחם, פרוסקופיה והיסטרוסקופיה. אלו יעשו על מנת להשלים תמונה אוטונומית של המטופלת.

6.בדיקה המתעדת את רמת פרוגסטרון שבוע לאחר הביוץ, והיא אמורה לתעד את השינויים שאמורים להתרחש עם ההורמונים וכיצד זה משפיע על המחזור. חשוב לזכור כי בדיקות אלו אמורות להשלים לרופאים את כל הנתונים החסרים אודות המטופלת והמטופל, גם על מנת לוודא את רמת הפוריות אצל הגבר והאישה וגם על מנת לא להתקל בבעיות אחרות שעלולת להופיע אצל אחד מהמטופלים. 

שלבים בהפריה חוץ גופית-IVF

במידה ועברתם את ההיתרים השונים ואתם רשאים להתחיל בהליך של הפריה חוץ גופית-IVF, ישנם ארבעה שלבים שאותם תצטרכו לעבור. חלק מאותם שלבים עלולים להיות אפשרות ראשונית כמו נטילת הורמונים וכמה מחזורים שלהם, והם לעיתים אכן עוזרים בהליך הריון טבעי. 

•גירוי

ישנם כמה סוגים של גירוים הורמונלים אשר יכולים לעודד הפרייה של ביציות, אלו ניתנים במינונים שונים ובסוגים שונים של תרופות האמורים להיות מותאמים עבור כל מטופלת. ההורמון האחרון שאותו אמורה ליטול המטופלת, אמור לייצר בשלות סופית וליצירה גבוה של ביציות.

•שאיבה

פרוצדורה זו היא מבין הקצרות שבכל ההליך והיא נעשית תוך עשרים דקות, כאשר הרופא המטפל "מושך" את הביציות הבשלות מהמטופלת. הליך זה נעשה תחת הרדמה מלאה. 

•הפרייה

לאחר שאיבה של הביציות הן יועברו  אל צלחת פיסטרי ובה הזרע, ועם חלוף 72 או 48 שעות אמורה להתקבל הבחנה אם התפתח עובר תקין שיש להחדירו אל הרחם.

•החדרת העובר

לאחר שהתקבלה תשובה חיובית להתפתחות חוץ גופית של העובר, תעבור האישה החדרה של העובר בין יומיים לשלושה מרגע הידיעה. החדרה זו תעשה על ידי צינור דקיק אשר בקצהו נשאבים הזרע והביצית ומוחדרים ישירות אל הרחם. 

סיבוכים בטיפולי הפריה חוץ גופית-IVF 

סיבוכים של טיפולים אלו מתחלקים לל2 סוגים עיקריים, כאשר הראשון מביניהם הוא גירוי יתר של השחלות והוא גם נחשב שכיח יותר. יחד עם איתו ישנו גם סיכון כי יווצר זיהום באיבר המין הנשי או בשחלות, אשר עלול להגיע מעצם החדרת מכשור רפואי. אך חשוב לציין כי לסיבוך זה ישנם לא מעט פתרונות וטיפולים, אשר יכולים לתת מענה והתמודדות עם מקרים מסוג זה. עם זאת סיבוך של גירוי יתר בשחלות נפוץ יותר אצל נשים כאשר השלב הראשוני מאופיין כ10 אחוזים מכמות הנשים שעוברות טיפול מסוג זה, היא נגרמת מעלייה ביצור הדם וברמת פרוגסטרון יחד עם ברמת האסטרוגן ואלו עלולים להשפיע 3 דרגות שונות. הדרגה הראשונה של גירוי יתר בשחלות, אמורים להופיע בחילות, בטן נפוחה, הקאות ושלשולים. במידה ותסמינים אלו מופיעים, ישנה חשיבות גדולה באי קיום יחסי מין, פעילות ספורטיבית או כל דבר אחר אשר עלול לגרום מאמץ ויש לשתות יותר מהרגיל. הדרגה השני עלולה להופיע עם הפרעות נשימה, בטן נפוחה, עלייה במשקל, יובש באזורים שונים בגוף,צמא שלשולים והקאות. במצבים מסוג זה יש לקבל כדורים נגד הקאה, נוזלים דרך הוריד ושתייה מרובה גם כן. יחד עם כל אלו יש לבצע רישום ומעקב אחרי כמות השתן וכמות הנוזלים על מנת לא להגיע למצב של יובש. הדרגה השלישית והחמורה ביותר הינה כוללת את התסמינים הקודמים, ואל אלו מצטרפים נפיחות באזור הרגליים ואיבר המין, כאבים בחזה, כאבים ברגליים, דליפת נוזל מהעור והפרעה תפקודי הקרישה של הגוף עם ירידה בחלבונים. במצב שכזה יש להגיע אל המיון בצורה מיידית ולקבל טיפול מתאים, מכיוון שהוא עלול להיות מסכן חיים ולעיתים גם מצריך שאיבת נוזלים מהמטופלת. אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי מקרים אלו הינם נדירים. 

איך לשפר את התהליך?

הפריה חוץ גופית-IVF עלולה להיות מאוד מלחיצה עבורת המטופלת, לחץ זה עלול גם להשפיע לא מעט על גירוי השחלות ולעיתים על כל ההליך עצמו. לכן בשנים האחרונות ממליצים לא מעט רופאים על ביצוע פעולות אשר יעניקו הפוגה של סטרס, ואלו יכולים לקרות בדמות של ליצנות רפלקסולוגיה, דיקור סיני ועוד טיפולים משלימים אשר יכולים לעזור לאזן את רמת המתח בגוף. במידה וישנן פעולות אשר יודעות לכם שעוזרות בהפגת המתח, כמו הליכה בים, האזנה למוזיקה הוא גם כן מבורך.