הפריה חוץ גופית

אם בעבר כמעט ולא שמענו על טיפולים מתקדמים לנושא הכניסה להריון, הרי שהיום קיימים לא מעט טיפולים מוכרים מאוד, שאותם עוברים גברים ונשים כאחד. היות והכניסה להריון היא נושא שאצל חלק מהאנשים הוא עובר בקלות ובצורה חלקה אך אצל אנשים אחרים הסיפור הוא אחר לחלוטין, עולם הרפואה הבין שעל מנת לאפשר לכמה שיותר אנשים הליך כניסה להריון מוצלח, הוא צריך לשפר את הכלים והעזרים שעומדים לרשותו. היום הפריה חוץ גופית היא אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בארץ ישראל בפרט ובעולם בכלל, והיא מאפשרת לעשרות אלפי זוגות להיכנס להריון מדי שנה. אז מהי הפריה חוץ גופית? איך עושים אותה? האם זה אפשרי עבור כולם? יצאנו לבדוק את כל מה שחשוב ומעניין, וחזרנו עם תשובות שרלוונטיות לכולם.

הפריה חוץ גופית – מה, לא שומעים על זה רק בסרטים ובסדרות?

אין ספק שמסכי הטלוויזיה ומסכי הקולנוע עושים לנו היכרות מעמיקה עם לא מעט דברים שקשורים בעולם הרפואה. אנשים רבים למדו על נושאים שלמים דרך סדרות כמו "האנטומיה של גריי" או ER, ולא מעט מהם תוהים האם הנושאים האלו נשארים רק במסגרת המסך, או שהם מקבלים ביטוי אמיתי גם בחיים המציאותיים שלנו.

כשמדברים על הפריה חוץ גופית, כמו גם כשמדברים על עוד נושאים רבים אחרים, מדברים בהחלט על טיפול קיים, שנותן לנשים רבות את האפשרות להיכנס להריון, ושבאמצעותו זוגות רבים הופכים בסופו של דבר להורים ומקימים משפחות.

מהי הפריה חוץ גופית?

הפריה חוץ גופית היא טיפול שבמסגרתו מתקיים המפגש בין הזרע לביצית לא בתנאים טבעיים – בחצוצרה, אלא בתנאים מלאכותיים, תנאי מעבדה. מהסיבה הזו בדיוק טיפולי הפריה חוץ גופית ידועים גם בשמם הפריה מלאכותית, הפריית מבחנה ועוד.

כיצד הטיפול מתרחש?

למעשה, המפגש בין הביצית לבין הזרע תלוי בשני דברים מקדימים:

1. שאיבת ביציות – האישה נמצאת בתנאי הרדמה מלאה, ובחלק מהמקרים גם ללא הרדמה, ונשאבות ממנה הביציות שלה על ידי הליך פולשני מאיבר מינה. הביציות שנשאבות ונשמרות בתנאי מעבדה עד רגע ההפריה.

2. לקיחת מנת זרע – הגבר מקבל כוס ייעודית לשמירת נוזל הזרע שנפלט ממנו, והנוזל נשמר בתנאי מעבדה עד רגע ההפריה.

שני הדברים הללו הם אלו שיוצרים את התנאים הבסיסיים לצורך קיום הפריה חוץ גופית, בתקווה, כמובן, להצלחתה תוך ניסיון אחד. גם הביציות וגם מנות הזרע עוברות תהליכים ארוכים של בדיקות, על מנת לוודא שאל הפריה חוץ גופית מגיעים אך ורק התאים המשובחים ביותר, בעלי סיכויי ההצלחה הגדולים ביותר להפריה.

מדוע צריך הפריה חוץ גופית?

הרעיון של הפריה חוץ גופית התחיל בכך שיותר ויותר נשים לאורך ההיסטוריה נתקלו בקשיים רבים בהליך הכניסה להריון, ונאלצו לחוות עשרות אכזבות וכשלונות בניסיון הכניסה להריון. עם הזמן עולם הרפואה הבין שמקור הבעיות בזמן הכניסה להריון יכול להיות טמון בכמה וכמה נסיבות:

1. תאי זרע בעלי תנועה איטית מדי, שאינם מצליחים להגיע אל הביצית ולהפרות אותה באופן טבעי תוך קיום יחסי מין.

2. חצוצרות חסומות בגופה של האישה שאינן מאפשרות את המפגש בין הזרע לבין הביצית.

3. נסיבות רפואיות נוספות שקשורות הן בטיב הזרע של הגבר ובפוריותו, הן בטיב הביציות של האישה ובשלותן, והן ברחם של האישה.

עם השנים, הלך עולם הרפואה ושיפר את ההליך של הפריה חוץ גופית ממצב ראשוני ביותר למצב שהיום מדובר על טיפול טכנולוגי, פשוט, יעיל ובעל סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד.

מי צריך הפריה חוץ גופית?

הפריה חוץ גופית יכולה להיות רלוונטית לכל מיני סוגים של אוכלוסיות. ראשית, אוכלוסיית הזוגות ההטרו סקסואלים, כלומר המורכבים מגבר ומאישה, ונאלצים להתמודד עם קשיים רבים בדרך לכניסה להריון – יכולים להיעזר בטיפולים של הפריה חוץ גופית. שנית, אוכלוסיית הזוגות החד מיניים, שמורכבים מגבר וגבר, וזקוקים לאם פונדקאית שתישא את עוברם, ומעוניינים להפרות את הביצית שלה עם הזרע בהליך הפריה חוץ גופית. שלישית, אוכלוסיית הזוגות החד מיניים, שמורכבים מאישה לאישה, וטיפולי ההזרעה שלהם אינם צולחים, יכולים בהחלט לעבור הליך של הפריה חוץ גופית למען הגדלת הסיכוי לכניסה להריון. רביעית, אוכלוסיית הנשים החד הוריות שמעוניינות בכניסה להריון ונתקלות בקשיים בהזרעה, גם הן יכולות להסתייע בהפריה חוץ גופית. חמישית, נשים מבוגרות, שגילן כבר אינו נמנה עם גיל הפוריות, ומעוניינות להעניק לעצמן את האפשרות לכניסה מאוחרת להריון, בתנאים כמה שיותר אופטימיליים – הפריה חוץ גופית יכולה לסייע להן בעניין.

כמובן שנוסף על כל אלו ייתכנו אוכלוסיות נוספות שהפריה חוץ גופית יכולה להיות רלוונטית עבורם, וכמובן שכל אחד ואחת מכם יכולים לבדוק גם בעצמכם האם הטיפולים יכולים לסייע להם בדרך כזו או אחרת.

מהם סיכויי ההצלחה של הפריה חוץ גופית?

מדברים היום על טיפולי הפריה חוץ גופית כטיפולים שמביאים איתם סיכויי הצלחה של בין כ-60-70%. לצורך ההבדל, כשמדברים על טיפולי הזרעה, לדוגמה, מדברים על סיכויי הצלחה של בין 10-15% בלבד. כלומר על אף אחוז ההצלחה הנמוך באופן יחסי, מדובר על אחוזים גבוהים מאוד ביחס לטיפולים מלאכותיים אחרים.

האם הפריה חוץ גופית מביאה איתה סיכונים כלשהם?

מדובר כאן על הליך שמתבצע בתנאי מעבדה, ותנאי מעבדה שומרים על רמות סטיריליות, ניקיון ודיוק גבוהות ביותר. לעומת זאת, תמיד יכול להיות סיכון של זיהומים, כמו גם סיכונים לתופעות לוואי מסוימות כמו בחילות, כאבי בטן ברמות שונות, הקאות וכו'.

כמו כן, חשוב לציין שהפריה חוץ גופית אמנם יכולה להיות מוצלחת, אך צריכים להתלוות אליה בדיקות ומעקבים לאחר הצלחתה בדיוק כמו שקורה בהריון שמתרחש בצורה "רגילה", ולפעמים אף יותר.

איפה עושים הפריה חוץ גופית?

הטיפול של הפריה חוץ גופית הוא ממש לא טיפול שפשוט עושים אותו בלי לחשוב איפה ומתי, להיפך – הוא טיפול שמצריך בדיקות מקדימות ובחירה כמה שיותר מושכלת של הקליניקה שבה תתבצע ההפריה. חשוב להבין שההפריה מורכבת מכמה שלבים שכוללים טיפולים רפואיים, שמירה בתנאי מעבדה, החזרת עוברים לבטן וכו'. כל אחד ואחד מהשלבים האלו צריך להתבצע במקסימום מקצועיות ויעילות, על מנת להבטיח תוצאות מקסימליות וטובות ככל הניתן.

על מנת לבחור בתבונה את הקליניקה שבה תבצעו הפריה חוץ גופית ואת ההליכים הרפואיים המוקדמים לה, חשוב להבין מה הניסיון של הקליניקה, לשמוע על סיפורי ההצלחות של הקליניקה, לבחון את השירות, היחס האישי והזמינות של הקליניקה ועוד. ככל שכל אלו יוכלו להיות מוכחים לטובה, ככה תוכלו לדעת שאתם עושים בחירה טובה בקליניקה מקצועית ואיכותית.

פרופ' אדריאן שולמן – לעשות הפריה חוץ גופית עם חיוך על הפנים

פרופ' אדריאן שולמן הוא מומחה למיילדות וגיניקולוגיה, כמו גם מומחה להפריה חוץ גופית ולטיפולי פוריות. פרופ' שולמן הוא איש מקצוע חריף, חד, מנוסה ובעל מיומנויות רפואיות גבוהות מאוד, והוא מציע שירותים נרחבים שמקפידים על רמת מקצועיות גבוהה ביותר. במרפאה של פרופ' אדריאן שולמן תוכלו למצוא טיפולי הפריה חוץ גופית מהטובים ביותר בארץ ובעולם, וזהו המקום המושלם גם בשבילכם לעשות את הצעד הכל כך חשוב הזה. צרו קשר במספר הטלפון 03-7687088 ותוכלו להנות גם אתם מהמקצועיות של פרופ' שולמן.