אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס והקשר לאי פוריות

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית הפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים של הסובלות ממנה. המחלה נגרמת כתוצאה מהתפתחות רקמה של רירית הרחם, באזורים מחוץ לחלל הרחם וכרוכה בכאבים, תסמינים נוספים ואף אי פריון. הטיפול במחלה הוא בעיקר טיפול תומך לשיפור איכות חיי הסובלות ממנה, אך כיום המחלה אינה ניתנת לריפוי מוחלט.

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית הנקראת על שמה של הרירית המרפדת את החלל הפנימי של הרחם, ונקראת אנדומטריום. תהליך המחלה מתחיל בנדידת תאים מרירית זו אל מחוץ לחלל הרחם, וכאשר מתפתחת רקמה דומה באזורים שונים בגוף מחוץ לרחם, או אז נקבעת נוכחות המחלה. במרבית המקרים, התפתחות רירית זו מחוץ לרחם, מתרחשת באיברים שונים באזור האגן, השחלות וחצוצרות הרחם, אך ניתן לזהות גם מקרים בהם הרירית מתפשטת לאזור שלחופית השתן, המעי הגס ואף נודדת לאזורים מרוחקים יותר כמו הסרעפת, הריאות ואפילו המוח.

הסיבות להיווצרות המחלה – שתי תאוריות מובילות

המשמעות הקלינית המרכזית של מחלת אנדומטריוזיס היא הצטלקות של אברי הרבייה אצל האישה, וגרימת מצב של אי פריון וחוסר יכולת להביא ילדים לעולם. בהיבט הפיזיולוגי, למחלה זו ישנם תסמינים נוספים ובעיקרים כאבים, דלקות וסיבוכים באזורים בהם נוצרת שכבת הרירית מחוץ לרחם. הסיבות להיווצרות המחלה אינן ידועות בצורה מובהקת, אך ידוע כי קיים קשר גנטי, וכי ישנם מספר תהליכים שבגינם יכולה להתפתח המחלה, ומקורם במעבר של תאי הרירית מחלל הרחם הפנימי אל מחוץ לרחם, ומשם יכולה הרירית להגיע לאזורים שונים בגוף. ככלל, תאוריה מרכזית ומובילה להסבר המחלה, מתבססת על שאריות תאי גזע מהתקופה שבה הייתה החולה עובר בבטן אימה, ובבגרותה עלולות להוביל להתפתחות תאי רירית רחם גם באזורים מחוץ לרחם. תאוריה נוספת גורסת כי תאי רירית יכולים לנדוד אל מחוץ לרחם בכל מחזור, וזה אכן מוכח, אך בקרב נשים מסויימות, מערכת החיסון אינה מתמודדת כראוי עם הסיטואציה.

תסמינים קשים וברורים, המחייבים בדיקה

התסמינים של מחלת אנדומטריוזיס יכולים להופיע במינונים שונים ובצורות שונות אצל נשים שונות, וכוללים:

 • כאבים בגב התחתון לפני ובמהלך הווסת
 • כאבי אגן המקרינים לרגליים
 • כאבים ועוויתות בבטן התחתונה בזמן הווסת
 • כאבי מפרקים
 • כאבים בזמן קיום יחסי מין
 • הקאות ובחילות
 • שלשולים ועצירות עם התגברות במהלך הווסת
 • עייפות ועצבנות

בסופו של דבר, מעבר להשפעה השוטפת של המחלה, מחלה זו יכולה להוביל לבעיות פוריות אצל נשים.

טיפולים אפשריים במחלת אנדומטריוזיס

ההערכה היא כי 5%-10% מהנשים בגיל הפריון (12-45) סובלות ממחלת אנדומטריוזיס. אבחון המחלה אפשרי אך ורק לאחר התבוננות ויזואלית בחלל הבטן באמצעות הליך לפרוסקופיה, במהלכו בוחנים נוכחות של תאי הרירית באזורים שמחוץ לחלל הרחם. המדובר במחלה כרונית שלא ניתן להירפא ממנה, אך בהחלט ניתן לטפל בה על מנת לשפר את איכות החיים של הסובלות ממנה. ככלל, קיימות 4 דרכי טיפול מרכזיות שונות:

 • טיפול תרופתי – לצורך הטיפול במחלת אנדומטריוזיס פותחה תרופה ייעודית, הנקראת ויזאבל, ותפקידה לדכא את התהליכים הגורמים לשגשוגה של רירית הרחם. התרופה מאפשרת גם הפחתה בכאבים ובגודל וכמות התאים האנדומטריים
 • טיפול הורמונלי – טיפול המיועד להפחתת הסיכון בחזרת המחלה על ידי התפשטות התאים מחדש לאחר ניתוח להסרת הנגעים שנוצרו. טיפול זה מבוסס על שימוש בפרוגסטרון, המדמה מצב של הריון או בטיפול המיועד להפחית את רמת ההורמונים הנשיים בגוף
 • טיפול אנדרוגני – טיפול המיועד למזער את השפעת ההורמונים הנשיים באמצעות הגברת היקף ההורמונים הגבריים בגוף. יעילות הטיפול מוטלת בספק, וכן הטיפול כרוך בתופעות לוואי קשות, ולכן מוגבל ל-6 חודשים בלבד, ובדרך כלל אינו מועדף על החולות במחלה.
 • לפרוסקופיה – ניתוח כירורגי שבאמצעותו ניתן לכרות או לצרוב נגעים של אנדומטריוזיס, לכרות ציסטות, להפריד הידבקויות של התאים ולטפל גם בבעיות פוריות שנוצרו בגין המחלה, כדוגמת פתיחת חסימה של החצוצרות

כמו כן, ניתן קיימים טיפולים אלטרנטיביים המבוססים על תזונה מיוחדת או דיקור סיני, וכמובן ניתן ליטול משככי כאבים ונוגדי דלקת לטיפול מקומי.

פגיעה משמעותית באיכות החיים של החולות במחלה

מחלת האנדומטריוזיס אינה ידועה כמחלה גורמת מוות, אך היא בהחלט כרוכה בפגיעה משמעותית באיכות חייה של האישה הסובלת מן המחלה. רצף הכאבים והמצבים הדלקתיים, וכן התסמינים הנוספים של פגיעה במערכת העיכול, עייפות ועצבנות יכולים להשפיע מאוד על אורח חיי החולות במחלה. בעיות פוריות הן תוצאה שכיחה של המחלה, ונחשבות לפגיעה המשמעותית ביותר בקרב נשים רבות, אם כי כיום ניתן לטפל גם בבעיות אלה באמצעות מגוון טכנולוגיות ופרוצדורות טיפוליות במרפאות פוריות מתמחות, הן באמצעים הורמונליים, הן באמצעות הליכים ניתוחיים והן באמצעות הפריה חוץ גופית.

לצפיה באייטם עם פרופ’ אדריאן שולמן מתארח במילון הרפואי בהנחייתו של פרופ’ רפי קרסו לחץ על הקישור: 
אנדומטריוזיס | Medico