אמבריוסקופ

בעולם טיפולי ההפריה, המטרה החשובה ביותר היא הגדלת סיכויי ההצלחה להתעברות והריון מוצלח. בתוך סבך הטכנולוגיות המפותחות סביב מטרה זו, האמבריוסקופ, אינקובטור עם יכולות צילום ומעקב מובנות אחרי העובר, מציעה תרומה משמעותית ומוכחת מאז נכנס לשימוש לפני מספר שנים.

אמבריוסקופ הוא אינקובטור מהדור החדש, המשמש לגידול עוברים בתהליכי הפריה חוץ גופית IVF, לפני החזרתם לרחם לצורך השרשה והתעברות. שמו של המתקן יכול לרמז על היתרון המשמעותי שלו, שהופך אותו לעדיף על פני אינקובטורים סטנדרטיים: אמבריו (Embryo) – עובר, סקופ (Scope) – צפייה. האמבריוסקופ הוא למעשה אינקובטור, שבתוכו מונחים העוברים לאחר תהליך ההפריה, ובו הם זוכים לתנאי טמפרטורה, חמצן ואווירה הנדרשים להם לצורך גדילה. בנוסף, כולל המתקן מערכת צילום רצף, המצלמת את העובר בכל 20 דקות ומייצרת סדרה של תמונות מיקרוסקופיות, המאפשרות לבחון את מצבו של העובר. זהו למעשה המאפיין המרכזי שמבדיל בין אינקובטור סטנדרטי ובין אמבריוסקופ, והמשמעויות של מאפיין זה הן מהותיות בתהליכי טיפולי ההפריה.

שיפור סיכויי ההצלחה להישרדות העובר ולהריון מוצלח

האינקובטור הסטנדרטי אמנם ממלא את תפקידו בצורה נהדרת, בכל הקשור להענקת תנאי החיים הנדרשים לעובר והדמיית סביבת הרחם בסביבת המעבדה. יחד עם זאת, בגידול עוברים באינקובטור סטנדרטי יש להוציא את העובר מהאינקובטור אחת ליום ולהניחו מתחת לעדשת המיקרוסקופ כדי לבחון את מצבו. הליך פשוט זה לכאורה, יכול לפגוע בהישרדותו של העובר ולהוביל לסיכויי הצלחה נמוכים יותר של תהליך ההפריה. בהתאם לכך, ובמסגרת המאמץ הרציף לשיפור טכנולוגיות ההפריה במטרה להגביר את סיכויי ההצלחה, פותח האמבריוסקופ, שמייתר את הצורך להוציא את העובר ואף מעניק יכולת טובה ורחבה יותר לעקוב אחר מצבו ללא התערבות חיצונית לכל אורך התהליך.

יתרונותיו המהותיים של האמבריוסקופ

שילוב טכנולוגיית הצילום באינקובטור, מייצר שורה של יתרונות מהותיים בעולם טיפולי ההפריה:

  • העוברים זוכים לסביבה תומכת קבועה מרגע ההפריה ועד החזרתם לרחם האישה, ללא התערבות אנושית וללא הפרעה
  • צילום העובר בתוך האינקובטור באמצעות טכנולוגיית Time-lapse מאפשרת מעקב רציף על התפתחותו במרווחי זמן קצרים
  • צילומי העובר מאוחסנים במערכת ממוחשבת, המאפשרת לצפות בהיסטוריה ההתפתחותית, לבצע ניתוחי מידע אודות קצב חלוקת התאים בעובר ולייצר תשתית מעמיקה יותר לבחינת מצבו
  • בנוסף ליתרונות אלה, האמבריוסקופ נחשב גם לאינקובטור טוב יותר מאשר אינקובטור סטנדרטי, בפרמטרים הבסיסיים ביותר של תנאי מחייה וגדילה

טכנולוגיה שעומדת בנטל הוכחת היכולת

אחרי שאמרנו את זה, כל טכנולוגיה שאנו משלבים בעולם טיפולי ההפריה מחייבת הוכחת יכולת סביב המטרה האולטימטיבית של כניסה להריון מוצלח. בהיבט זה, חשוב להבהיר שתוספת מערכת הצילום לאינקובטור היא אינה תוספת שעיקרה בשיקולי נוחות ותהליכי עבודה במעבדה, אלא תוספת שמאפשרת להגדיל את הישרדותו של העובר ולהגדיל את סיכויי ההתעברות בצורה משמעותית, לאחר החזרתו לרחם האישה. משכך, אפשר בהחלט לציין את האמבריוסקופ כפיתוח טכנולוגי משמעותי שמסייע לעולם טיפולי ההפריות לקחת צעד אחד נוסף קדימה בהפיכתו לפתרון אפקטיבי עבור נשים ובני זוג שנזקקים לטיפולי הפריה כדי להביא ילדים לעולם.

טוב לכל המקרים, חיוני למקרים ספציפיים

על אף שהאמבריוסקופ הוא פיתוח טכנולוגי שיכול לסייע ולשפר את סיכויי ההצלחה של כל מטופלת בטיפולי הפריה, בפועל יתרונו הגדול בא לידי ביטוי אצל מטופלות המייצרות יותר עוברים, שכן המתקן מאפשר בחירה טובה ומדוייקת יותר של העובר אותו נחזיר לרחם לצורך התעברות. במקרים בהם קיים עובר אחד ויחיד, טכנולוגיית הצילום וניתוח המידע אינה מסייעת לנו להשוות בין עוברים, ולמעשה גם אינה מייצרת עבורנו ברירה אחרת – העובר הקיים הוא העובר שיוחזר לרחם גם אם על פי בדיקות המעבדה, סיכויי הצלחתו הם נמוכים יותר. כמו כן, השימוש במתקן החדש יכול לסייע מאוד במקרים בהם קיים רצף של כשלונות חוזרים בטיפולי ההפריה. באמצעות מערכת הצילום ועיבוד המידע, ניתן להפיק מידע רב יותר שיכול לסייע בהבנת גורמי הכשלון בצורה מהימנה ומדוייקת, ובהתאם לכך, להתאים את הטיפול הנדרש כדי לשבור את רצף הכשלונות.

לא תנאי הכרחי להצלחה, אבל כדאי לשוחח עם הרופא המטפל

בעולם מושלם, היינו מפרקים את כל האינקובטורים הקיימים ומחליפים אותם במכשירי אמבריוסקופ, וזה כנראה מה שיקרה בעתיד, אך כרגע אינקובטורים סטנדרטיים הם עדיין האמצעי המרכזי בו נעשה שימוש בטיפולי הפריה. בהתאם לכך, במידה וטיפולי ההפריה שלכם מתבצעים באמצעות אינקובטור סטנדרטי, אין זה אומר שאתם מקבלים טיפול נחות יותר, אלא שעל פי מאפייני הטיפול האישיים שלכם, האמבריוסקופ אינו צפוי לשפר את סיכויי ההצלחה, לעומת מקרים אחרים בהם זה בדיוק הפתרון שהיה חסר. יחד עם זאת, אם אתם חווים רצף של כשלונות, אתם בהחלט רוצים לבחון את הנושא יותר לעומק עם הרופא המטפל, ולבדוק מהן האפשרויות העומדות בפניכם לעניין זה.